چرا رییس سابق زندان‌های اوین و گوهردشت به حبس محکوم شد؟
چرا رییس سابق زندان‌های اوین و گوهردشت به حبس محکوم شد؟

بر اساس اطلاعات رسیده به سایت ایران‌ وایر، قوه‌ قضاییه ج.ا سید حسین مرتضوی، رییس سابق زندان‌های اوین و گوهردشت در سال ۱۳۶۷ را به‌ دلیل افشاگری‌های چند ماه قبل درباره اعدام‌های تابستان سال ۶۷، به زندان محکوم کرده است.

چرا رییس سابق زندان‌های اوین و گوهردشت به حبس محکوم شد؟

به گفته فرد آگاهی که با ایران‌ وایر گفت‌وگو کرده، مدت زمان حکم صادر شده مشخص نیست، اما صدور این حکم به‌ دلیل افشاگری‌هایی این روحانی درباره وضعیت زندان‌ها و موضوع اعدام‌ها در سال ۱۳۶۷ رخ داده است.

سید حسین مرتضوی از یاران و دوستان نزدیک ابراهیم رئیسی در قبل و بعد انقلاب است و بر اساس ادعاهای ابراهیم رئیسی، مستقیما در بحث صدور احکام اعدام و گرفتن فتوا از آیت‌الله خمینی درباره اعدام‌ها نقش داشته است.

ایران‌ وایر قبلا در گزارشی مفصل، به اظهاراتی که رییس سابق زندان‌های اوین و گوهردشت در کلاب‌هاوس درباره تجاوز به زندانیان محکوم به اعدام در دهه ۶۰ مطرح کرده بود، پرداخته است.

رییس سابق زندان اوین گفت که زندانیان زن باکره قبل از اعدام به ازدواج اجباری با زندانبان درآمدند، چون معتقد بودند که آنان نباید بی‌گناه از دنیا بروند [به بهشت بروند.]

او گفته است: یکی از پدران این دختران که می‌دانستم دروغ نمی‌گوید، به من می‌گفت آنچه که مرا در زندگی رنج می‌دهد و خیلی اذیت می‌شوم و خیلی ناراحتم، کشته‌ شدن دخترم نیست، این است که پولی را آوردند و گفتند این پول، پول عقد شرعی دخترت است. این برای من از مرگ بچه‌ام بالاتر و بدتر بود.

بر اساس روایت زندانیان سیاسی در دهه ۶۰، روحانیون حاکم بر ج.ا بر این باور بودند که اگر دختران باکره اعدام شوند، به بهشت می‌روند و به همین دلیل، در قالب ازدواج اجباری به آنان تجاوز می‌کردند تا باکره از دنیا نروند.

سخنان مرتضوی بازتاب گسترده‌ای پیدا کرده است، در حالی که برخی زندانیان سابق معتقدند که او اطلاعات خاص و جدیدی درباره اعدام دسته‌جمعی زندانیان نداشته که ارزش داشته باشد و به تعبیری، اطلاعات سوخته را مطرح کرده است. او در این میان تلاش کرده نقش ابراهیم رئیسی در گرفتن فتوای اعدام زندانیان از آیت‌الله خمینی را، پررنگ‌تر جلوه دهد.

مرتضوی همچنین بارها از خوش‌رفتاری با زندانیان سخن گفته است، درحالی‌که برخی از زندانیان، دوره او را سخت‌تر از قبل توصیف می‌کنند.

مرتضوی به‌ لحاظ سیاسی، به جریان موسوم به چپ اسلامی منسوب بود و شاید از این جهت قصد دارد که اکثر اتفاقات رخ داده را به جریان راست قوه‌ قضاییه از‌ جمله لاجوردی و یا ابراهیم رئیسی منسوب کند. اقداماتی که بدون نظر آیت‌الله خمینی به‌ عنوان رهبر، ممکن نبوده است.

رییس اسبق زندان اوین و گوهردشت در بخشی از سخنان خود، رییس زندان را موجودی بی‌ اختیار معرفی می‌کند که درباره اتفاقاتی چون اعزام زندانیان به بیمارستان نمی‌تواند تصمیم‌گیری کند.

برخی از زندانیان سیاسی اما با حضور در این اتاق‌ها می‌گویند که رییس و مأموران زندان در تهیه پرونده زندانیان برای هیأت مرگ نقش ویژه‌ای داشتند‌، چرا که اعضای هیأت از نزدیک زندانیان را نمی‌شناختند.

مرتضوی می‌گوید که نقش رییس زندان در پرونده زندانیان در دوره لاجوردی ۱۰۰ درصد بوده،‌ اما در دوره او ۵۰ درصد بوده است. او می‌گوید که رییس زندان در عین‌ حال، در عفو زندانیان نیز ۵۰ درصد نقش داشته است.

او همچنین می‌گوید که در حسینیه زندان سخنرانی داشته و زندانیان را می‌آوردند و به آنان می‌گفته یک قدم بردارید و پرونده قطور خود را آزاد [سبک] کنید.

رییس اسبق زندان اوین در سخنان خود از برخی افراد نام می‌برد و می‌گوید که حسین شریعتمداری جلسات تواب‌سازی داشته است. مرتضوی نام برخی زندانیان تواب را نیز برده، از جمله از حسن فتحی، کارگردان سینما و تلویزیون.