پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی
پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی

در پیام نوروزی خود، شاهزاده رضا پهلوی سال ۱۴۰۱ را به عنوان “سال درخشش و سرافرازی ملت ایران” توصیف کرد و اظهار داشت که ملت ایران در این سال باعث تحسین جهان شده است

پیام نوروزی شاهزاده رضا پهلوی

وی همچنین تاکید کرد که راهی که ملت ایران در پیش گرفته است، به جز پیروزی هیچ هدف دیگری ندارد و نام و یاد جانباختگان دلیر میهن، همچون فانوسی روشنی‌بخش برای ایرانیان است.

در پیام خود، شاهزاده رضا پهلوی همچنین بر اهمیت اتحاد و همبستگی ملی تأکید کرد.

نوروز؛ جشن آغازی برای نوید امید و بازگشت طبیعت به زندگی

نوروز، جشنی است که به عنوان رویدادی برجسته و مهم در فرهنگ و تمدن ایرانیان محسوب می‌شود. این جشن، با توجه به تقویم زرتشتی و در آغاز بهار آغاز می‌شود و تا ۱۳ روز ادامه دارد. به عنوان جشن بهاری، نوروز با شادی و پایکوبی در بین مردم جشن گرفته می‌شود و به ویژه در سال‌هایی که میلادی‌ها و شمسی‌ها به یکدیگر نزدیک هستند، جشن بیشتری پیدا می‌کند.

در جشن نوروز، همه طبقات اجتماعی با هم دیدار و مراسمی از پیش تعیین شده را جشن می‌گیرند. مردم در این روز، خانواده و دوستان خود را ملاقات می‌کنند و با هم بازی‌هایی انجام می‌دهند. علاوه بر این، در برخی مناطق، مردم به دور از شهر، در پارک‌ها و طبیعت جشن می‌گیرند.

یکی از عادت‌های مردم در این روز، سفره‌های پر طرفدار نوروزی است که شامل مواد غذایی مختلفی است. مردم در این روز، از خوردن این غذاها لذت می‌برند و با خانواده و دوستان خود به اشتراک می‌گذارند.

از جمله مواردی که در جشن نوروز مورد توجه قرار می‌گیرد، سنت خرید و هدیه‌دهی به یکدیگر است. در این روز، مردم به یکدیگر هدیه می‌دهند و این عمل، نشانه عشق و محبت به یکدیگر است. این هدایا ممکن است شامل مواد غذایی، پوشاک و یا سایر وسایلی باشند که مردم برای تبریک نوروز به همدیگر هدیه می‌دهند.