پس از بیانیه‌ای مشترک تروئیکای اروپایی، ایران سه ماهواره پرتاب کرد؟
پس از بیانیه‌ای مشترک تروئیکای اروپایی، ایران سه ماهواره پرتاب کرد؟

یک روز بعد از آنکه سه کشور اروپایی عضو برجام با انتشار بیانیه‌ای مشترک، پرتاب ماهواره ثریا با استفاده از ماهواره‌بر “قائم۱۰۰” را محکوم کردند؛ ایران سه ماهواره را به فضا فرستاده است.

پس از بیانیه‌ای مشترک تروئیکای اروپایی، ایران سه ماهواره پرتاب کرد؟

بنا بر گزارش خبرگزاری‌های ایران، یک ماهواره سبک از سری ماهواره‌های پژوهشگاه فضایی ایران و نانو ماهواره‌های کیهان ۲ و ‌هاتف ۱، از سری ماهواره‌های مکعبی شرکت صاایران، با ماهواره‌بر سیمرغ به فضا پرتاب شده‌اند.

یک روز قبل از این، بریتانیا، فرانسه، و آلمان، در بیانیه‌‌ای اعلام کردند که ماهواره‌بر قائم ۱۰۰ از فناوری ضروری برای توسعه سامانه موشکی دوربُرد بالستیک بهره می‌گیرد که نشان‌دهنده نادیده‌گرفتن محدودیت‌های وضع‌ شده توسط سازمان ملل متحد توسط ایران است.

تروئیکای اروپایی در این بیانیه مشترک خود تأکید کردند که همچنان متعهد به برداشتن همه گام‌های دیپلماتیک به‌ منظور جلوگیری از توسعه جنگ‌افزارهای هسته‌ای از سوی ج.ا و پاسخگو کردن حکومت ایران برای تمامی فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده آن در منطقه و جهان هستند. تروئیکای اروپایی معتقد است که برنامه موشک بالستیک جمهوری اسلامی و این موشک‌های قادر به حمل جنگ‌افزارهای هسته‌ای، تهدیدی مهم برای امنیت منطقه‌ای و جهانی به شمار می‌رود.

دیروز، سپاه پاسداران مدعی شد که ماهواره ثریا با موفقیت در مدار ۷۵۰ کیلومتری زمین قرار گرفته است. اقدامی که سه کشور اروپایی عضو برجام معتقدند امکان آزمایش فناوری لازم برای توسعه بیشتر برنامه موشک بالستیک ایران را می‌دهد.

این پرتاب ماهواره‌ها توسط ج.ا.ا در‌حالی صورت گرفته که نگرانی‌های بین‌ المللی از افزایش تنش‌ها در خاورمیانه در هفته‌های اخیر بالا گرفته است. پیش‌تر در ۲۶ مهر سال جاری، دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا، ١١ فرد، هشت نهاد، و یک کشتی را به‌ دلیل مشارکت‌شان در برنامه‌های بی‌ثبات‌کننده موشک‌های بالستیک و پهپادی جمهوری اسلامی ایران در لیست تحریم قرار داده بود.