بیماران ناقل بی‌علامت

پزشکان و کارشناسان بهداشت نسبت به بازگشایی مدارس و لغو کار از راه دور به ویژه پس از افزایش تعداد  “بیماران ناقل بی‌علامت” در ایران هشدار داده اند.

عاطفه عابدینی، رئیس بخش اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری تهران، نسبت به آنچه “شیب آرام افزایش مراجعان سرپایی» خواند، هشدار داد.

دکتر عاطفه با بیان اینکه ویروس کرونا بیشتر از طریق افراد مبتلا اما بدون علائم شیوع پیدا کرده است، خاطرنشان کرد: «بسیاری از بیماران کرونایی به دلیل نداشتن علائم از ابتلای خود اطلاعی ندارند».

به نوبه خود، علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی از بازگشایی کامل مدارس و دانشگاه‌ها انتقاد کرد و آن را “نامناسب” خواند.

ناجی تصریح کرد: «بازگشایی مدارس تصمیم نادرستی بود زیرا با نزدیک شدن به تابلوهای “پیک ششم” و شروع فصل سرما ممکن است تجربه بسیار بدی داشته باشیم».

برخی از مسئولان و نمایندگان مجلس نسبت به «تسریع در بازگشایی» در کشور پس از افزایش تدریجی تعداد شهرهای قرمز قرمز هشدار داده و بر افزایش تعداد افراد ناقل بی‌علامت تاکید کرده بودند.

اما اواخر مهرماه، سرپرست وزارت آموزش و پرورش از آغاز بازگشایی مدارس از ابتدای آبان ماه خبر داد. در حالی که سازمان اداری و عملیاتی همچنین اعلام کرد که دورکاری کارمندان دولت از ابتدای آبان ماه لغو می شود.