محرومیت نرگس محمدی از ملاقات و تماس تلفنی تمدید شد
محرومیت نرگس محمدی از ملاقات و تماس تلفنی تمدید شد

محرومیت تلفن و ‌‌ملاقات نرگس محمدی، برنده زندانی جایزه صلح نوبل به دلیل ارسال نامه به دبیر کل سازمان ملل متحد تمدید شد.

محرومیت نرگس محمدی از ملاقات و تماس تلفنی تمدید شد

نرگس محمدی روز هفتم بهمن در نامه‌ای به آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل از تبعیض جنسیتی علیه زنان صحبت کرده و از سازمان ملل خواسته بود آپارتاید جنسی و جنسیتی را همانند آپارتاید نژادی به‌ عنوان یکی از مصادیق جنایت علیه بشریت شناخته و در اسناد بین‌المللی جرم‌انگاری کنند.

صفحه اینستاگرام خانم محمدی که توسط نزدیکان او اداره می شود، دیروز جمعه ۲۰ بهمن در گزارشی نوشت  از تاریخ ۸ آذر ماه ۱۴۰۲ تلفن و ملاقات نرگس محمدی به دستور مقامات امنیتی و به بهانه فعالیت در داخل زندان و ارسال مطالب و نوشته ها به خارج زندان قطع شده است.

به نوشته این صفحه، قرار بود از ۱۵ بهمن ۱۴۰۲ تلفن و ملاقات نرگس محمدی برقرار شود، که رئیس بند زنان اوین محرومیت جدیدی را به او ابلاغ کرده است.

بر اساس دستور جدید نهادهای امنیتی، تلفن‌ها و ملاقات نرگس محمدی به دلیل ارسال نامه به دبیر کل سازمان ملل و درخواست جرم انگاری آپارتاید همچنان قطع خواهد ماند.

نرگس محمدی در نامه خود به آنتونیو گوترش نوشته بود که زیست زنان ایران در سایه حکومت ج.ا دهه‌ها است که با انواع تبعیض‌های جنسی و جنسیتی رو به‌ رو است.

او در نامه خود به چند نمونه از این قوانین از جمله عدم تساوی شهادت زن و مرد در دادگاه‌ها، نصف بودن دیه و ارث زنان در مقایسه با مردان و مجوزِ داشتنِ همزمان چهار زن عقدی برای مردان اشاره کرده و آن را مصداق تبعیض علیه زنان در ایران دانسته بود.

برنده جایزه نوبل صلح در این نامه تصریح کرده است که حکومت‌های جمهوری‌ اسلامی و طالبان، سلطه بر زن را به‌ عنوان اهرمی برای بسط استبداد و سیطره و سرکوب بر کل جامعه روا داشته‌اند و از دین به عنوان پوششی برای استبداد و سلطه‌گری بهره می‌گیرند.