ماجرای علیرضا فغانی و فدراسیون فوتبال

عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال  ضمن توضيح از پشت پرده اتفاقاتی که منجر به خط خوردن نام علیرضا فغانی از لیست داوری ایران شد، بيان كرد كه خروج اسم عرب براقی از لیست تسویه حساب شخصی نیست.

 ماجرای لیست الیت داوران فوتبال ایران همچنان نامشخص است.

عليرغم علیرضا فغانی پس از فشارهای مختلف وارد لیست داوران الیت شد، ولى واکنش‌ها و اظهارنظرها نسبت به این موضوع، نه تنها ابهامات را کم نمی‌کند، بلکه ابهام روی ابهام افزود می‌کند.

با صرق النظر از اینکه چرا نام امیر عرب‌براقی از لیست داوران الیت خارج شد و نام سید علی‌اصغر مومنی در لیست ماند، موضوع خروج و ورود فغانی جالب توجه است.

 درباره دو اسم قبلی حواشی زیادی مطرح شده که هنوز هیچکدام اثبات نشده،

 از ضمن اینکه خروج نام عرب‌براقی و بازگشت علیرضا فغانی به علت نسبت فامیلی این دو داور بوده تا کمیته داوران انتقام این حواشی را از بردار همسر فغانی بگیرد یا اینکه گفته می‌شود یک معامله زمین در چالوس از سوی فریدون اصفهانیان با واسطه‌گری مومنی، او را در لیست نگه داشته است. 

هرچند صفی‌اله فغان‌پور به سایت فدراسیون فوتبال تصريح كرد كه این یک معامله شخصی بوده و ارتباط به مسائل داوری ندارد، با وجود اينكه اصفهانیان نیز تاحالا در این خصوص سکوت کرده است تا موضوع همچنان مبهم باشد.

درباره علیرضا فغانی، طبق شواهد اسم وى  در لیست ارسالی اولیه وجود نداشت. با اینکه فدراسیون فوتبال تا روز پایانی اسامی داوران بین‌المللی خود را به فیفا اعلام نکرده بود، مشخص شد در روز پایانی فغانی از لیست حذف شده است.

 مسئله‌ای که بسیار حاشیه‌ساز شد و فشارها باعث دستور حیدر بهاروند سرپرست فدراسیون فوتبال به کمیته داوران شد.

 طبق اطلاع‌رسانی سایت فدراسیون فوتبال «بهاروند کمیته داوران را مأمور کرد به قید فوریت موضوع دستورالعمل و آیین‌نامه‌های مرتبط با معرفی علیرضا فغانی در فهرست داوران بین‌المللی فوتبال کشورمان را از طریق فیفا مجدداً بررسی ميکند. 

در حال اینکه این مأموریت بر چه اساس بوده، جالب توجه است.

مسعود مرادی عضو کمیته داوران فدراسیون فوتبال و ارزیاب داوری کنفدراسیون فوتبال آسیا (AFC)  گفت نام علیرضا فغانی به‌عنوان نفر اول در لیست الیت مورد تأكید این کمیته بوده است.

 لیستی که به تصویب تمام اعضای کمیته رسید و تحویل فدراسیون فوتبال شده است. در این بین چه اتفاقی افتاده که پس از تصویب کمیته داوران، اسم فغانی از لیست خارج شد، در نوع خود جالب است.

 سرپرست فدراسیون فوتبال، کمیته داوران را چطور مأمور کرده به این مسئله رسیدگی کنند، در حالی که کمیته داوران طبق گفت مرادی از ابتدا اسم فغانی را در لیست خود ثبت کرده بود.

عليرغم فغانی به لیست داوران الیت بازگشته است، اما حواشی این ماجرا هنوز ادامه دارد. درست به گفته مرادی، وقتی سکوت فدراسیون فوتبال و کمیته داوران ادامه‌دار شد، شبهات شدت گرفت و حالا با گفته‌های تازه، شبهات دیگری مطرح می‌شود که البته ایجاد این شبهات، در پس پرده سکوت قبلی بوده است.

الان آیا بهتر نیست فدراسیون فوتبال و شخص حیدر بهاروند به این سوال جواب بدهند که چه کسی اسم فغانی را با وجود تصویب کمیته داوران از لیست خارج کرده و سرپرست فدراسیون فوتبال دقیقاً بر پایه کدام تصمیم به کمیته داوران مأموریت داده است؟