قتل عمد ترسناک یک دختر سیزده ساله به دست پسر عمه‌اش!
قتل عمد ترسناک یک دختر سیزده ساله به دست پسر عمه‌اش!

یک دختر ١٣ ساله به نام مهیا نادری، به دست پسر عمه خود با شلیک مستقیم به وسیله سلاح ساچمه‌ای به قتل رسیده است. این قتل به بهانه آنچه “انگیزه ناموسی” عنوان شده، انجام گرفته است.

قتل عمد ترسناک یک دختر سیزده ساله به دست پسر عمه‌اش!

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو مستقر در نروژ، روز جمعه ١٧ شهریور ماه ۱۴۰۲ (٨ سپتامبر ۲۰۲۳)، مهیا نادری، ١٣ ساله در خانه مادر و پدر خود واقع در شهرک زعفران شهر سرپل‌ذهاب استان کرمانشاه به قتل رسید.

به گفته یک منبع مطلع، پسر عمه مهیا او را به وسیله شلیک با سلاح ساچمه‌ای نوع وینچستر از ناحیه کمر و سروگردن هدف قرار داده و سر جسد را از بدن بی‌جان جدا کرده و محل جرم را ترک کرده بود.

این منبع با تایید دست داشتن خانواده این دختر قربانی در کشته شدنش، افزود: پدر مهیا نادری مسئولیت قتل دخترش را به دلایل ناموسی و برای رهانیدن قاتل (بر خلاف آنچه رخ داده است) از مجازات بر عهده گرفته است.

بر اساس قوانین ج.ا در مواردی که پدر که فرزندش را به قتل می‌رساند، قصاص نشده و صرفا به پرداخت دیه و در مواردی به بازداشت (سه تا ده سال) نیز محکوم می‌گردد. این معافیت صرفا مشمول پدر و جد پدری می‌گردد.

هه‌نگاو ضمن محکومیت شدید چنین اعمال وحشتناک، رژیم را بانی اصلی چنین خشونتی بر علیه زنان میداند. در این راستا فراز فیروزی حقوق‌دان و مشاور حقوقی هه‌نگاو معتقد است: ج.ا در جایی که متعلق به حوزه خصوصی و آزادی‌های بنیادین افراد به خصوص زنان است ورود نموده و آزادی‌های حیاتی آنان را سلب می‌کند لیکن آنجایی که اشخاص به خصوص زنان و کودکان نیازمند مداخله حاکمیت جهت حمایت هستند را به حوزه خصوصی افراد واگذار می‌نماید. این چنین است با ایجاد صلاحیت انحصاری تحت عناوینی نظیر شرف و ناموس و اینکه این حوزه تصمیم‌گیری پدر، شوهر، برادر یا یکی از مردان خانواده می‌باشد، این چنین جنایاتی علیه زنان به وقوع می‌پیوندد.