شماره کشته‌های زلزله خوی به سه نفر رسید
شماره کشته‌های زلزله خوی به سه نفر رسید

شماره کشته‌های زلزله خوی به سه نفر رسید؛ زمین لرزه ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر شامگاه شنبه ۸ بهمن ماه شهرستان خوی در شمال آذربایجان غربی و روستاهای اطراف را لرزاند. تصادفی که تا صبح یکشنبه حداقل ۸۱۶ مصدوم و سه قربانی برجای گذاشت.

شماره کشته‌های زلزله خوی به سه نفر رسید

بر اساس گزارش های رسمی، شدت تخریب در مناطق روستایی به حدی است که به گفته استاندار آذربایجان غربی، در ارزیابی های اولیه،خانه‌ها در ۷۰ روستا بین ۲۰ تا ۵۰ درصد خسارت دیده اند.

از صدها مصدوم این زلزله ۶۰ نفر در بیمارستان های خوی بستری شده اند و ۶۴ نفر نیز به مراکز درمانی سلماس اعزام شده اند.

زلزله خوی

زلزله خوی که ساعت ۲۱ و ۴۴ دقیقه شب رخ داد نیز باعث شد تا مردم این شهرستان با وجود سرمای زمستان شب را بیرون از خانه سپری کنند، و بسیاری نیز برای در امان ماندن از اثرات زلزله و سرما به دوستان و اقوام خود در دیگر شهرها پناه ببرند.

قطعی برق و همچنین خطوط ارتباطی در برخی مناطق یکی از پیامدهای این زلزله بود که به گفته مقامات محلی و منطقه ای موفق به احیای برق و خطوط ارتباطی شد.

با این حال فرماندار خوی گفت: بر اساس ارزیابی های اولیه میزان خسارت در بخش هایی از شهر خوی، فیرورق و روستاها «زیاد» است.

معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: در مجموع ۲۶۲ هزار نفر شامل نزدیک به ۷۸ هزار خانوار در این زلزله آسیب دیده اند.

این مسئول همچنین با اشاره به اینکه زلزله شب گذشته خوی به طور کلی دو شهر و ۸۶ روستا را تحت تاثیر قرار داد، از اعلام وضعیت قرمز برای امداد و نجات علاوه بر اعزام ۲۳ تیم عملیاتی و واکنش سریع در استان آذربایجان غربی برای امداد و نجات خبر داد. تیم هایی از استان های آذربایجان شرقی و اردبیل و کردستان، قزوین و زنجان به مناطق زلزله زده اعزام شدند.

تصاوير از زلزله