روايت تكان دهنده/ افشاگری‌ زنان درباره برهنه شدن اجباری در زندان‌های
روايت تكان دهنده/ افشاگری‌ زنان درباره برهنه شدن اجباری در زندان‌های

روايت تكان دهنده/ افشاگری‌ زنان درباره برهنه شدن اجباری در زندان‌های؛ گروهی از زنان فعال در حوزه مدنی و سیاسی، دربارهٔ تجربه‌های خود در دوران بازداشت یا زندانی شدن خود، شهادت داده‌اند که نیروهای ایران آنان را به طور ناعادلانه و غیراخلاقی وادار به برهنگی در مقابل مأموران یا در برابر دوربین‌ها کرده‌اند. این افشاگری‌ها باعث برانگیختن واکنش فعالان حقوق بشر شده است.

روايت تكان دهنده/ افشاگری‌ زنان درباره برهنه شدن اجباری در زندان‌های

مهناز افشار، نسیبه شمسایی، شیما بابایی، مژگان کشاورز، شاپرک شجری‌زاده و زینب زمان، از جمله زنانی هستند که شجاعت به خرج داده‌اند و افشاگری‌هایی دربارهٔ تجربه‌های خود در دستگیری و زندانی شدن خود ارائه کرده‌اند.

نسیبه شمسایی، که سابقهٔ زندانی سیاسی را دارد، در یک توییت روز یکشنبه، دربارهٔ دوران بازداشت خود اظهار کرد که در زندان اوین به طور غیرعادلانه و بدون احترام به حریم شخصی خود، مجبور شده است به صورت کامل برهنه شده و “بشین و پاشو” را اجرا کند، و این وضعیت برای او در زندان قرچک نیز تکرار شده است.

به مامور گفتم: نمی‌شه که، گفت از این به بعد همه چیز شدنیه

شمسایی ادامه داد: “با من سه بار این کار را انجام دادند. وقتی مرا به زندان اوین منتقل کردند، در سلول ۲ در یک و نیم، با دوربینی که بالای سرم بود واقع نمی‌دانم که چه افرادی ناظر بودند، خانم نگهبان به من گفت که تمامی لباس‌هایم را درآورم و همچنین لباس زیرم. در آن لحظه من همچنان با شرم، شورتم را پوشیده بودم و او نیز برایم تکرار کرد که آن را درآورم و ایستاده روبرویم ایستاده بود.”

او افزود به مامور گفتم: «نمی‌شه که، گفت از این به بعد همه چیز شدنیه.»