روابط دیپلماتیک

امروز، ۲۵ مرداد ۱۴۰۰، پنجاهمین سالگرد ایجاد روابط دیپلماتیک بین ایران و چین به منظور تعمیق دوستی و تقویت همکاری و روابط در زمینه های مختلف است.

طی پنجاه سال گذشته روابط دو کشور در حال توسعه مداوم بوده و دو کشور با وجود چالش های مختلف در جهت تقویت این روابط گام برداشته اند.

از جمله تلاش ها و ابتکارات انجام شده توسط تهران و پکن برای تقویت روابط، امضای برنامه ۲۵ ساله همکاری‌های مشترک ایران و چین است.

این سند در ۷ فروردین ۱۴۰۰ توسط وزیران خارجه دو کشور، محمدجواد ظریف و وانگ یی، در وزارت امور خارجه در تهران به منظور ادامه همکاری میان مدت و بلند مدت بین دو کشور امضا شد.

شایان ذکر است که ایده ایجاد روابط دیپلماتیک با چین در سفر رسمی رئیس‌جمهور جمهوری خلق چین، شی جین پینگ، به تهران در بهمن ماه ۱۳۹۴مورد بحث قرار گرفت.

در عرصه سیاست بین الملل، چین و ایران متعهد به حمایت متقابل بوده اند، چین از توافق هسته ای ایران حمایت کرده است و از آمریکا خواسته است بدون قید و شرط تحریم ها علیه ایران را لغو کند.

چین همچنین خواسته های غیر منطقی آمریکا برای از سرگیری همه تحریم های تحت حمایت سازمان ملل علیه ایران و تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران را رد کرد.