حکم برای نرگس محمدی، برنده جایزه صلح در پرونده جدید چیست؟
حکم برای نرگس محمدی، برنده جایزه صلح در پرونده جدید چیست؟

صفحه اینستاگرام نرگس محمدی، فعال حقوق‌ بشر و برنده جایزه صلح نوبل اعلام کرد که او در پرونده جدیدی به ۱۵ ماه زندان، دو سال تبعید، دو سال منع خروج از کشور، دو سال منع عضویت در گروه‌ها و دو سال منع استفاده از تلفن هوشمند محکوم شد.

حکم برای نرگس محمدی، برنده جایزه صلح در پرونده جدید چیست؟

این پنجمین محکومیت نرگس محمدی از سال ۱۴۰۰ و سومین محکومیت او به‌ دلیل فعالیت‌های مدنی از داخل زندان است.

بر اساس یادداشتی که روز دوشنبه ۲۵ دی ‌۱۴۰۲ در صفحه اینستاگرام نرگس محمدی منتشر شده، او در این پرونده متهم به تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی است و حاضر به شرکت در جلسات بازپرسی و محاکمه نیز نشده است.

جلسه رسیدگی به این پرونده روز ۲۸ آذر ۱۴۰۲ در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ایمان افشاری برگزار شده و شاکی خانم محمدی نیز، وزارت اطلاعات بوده است.

در پست منتشر شده در حساب کاربری خانم محمدی رای صادر شده برای او در این دادگاه به یک بیانیه سیاسی علیه متهم توصیف شده و در آن بارها تاکید شده که او به تحریک و ترغیب افکار عمومی و افراد به جنجال و آشوب دست می‌زند و بازی‌ای را به نفع دشمنان این مرز و بوم پیش برده و هرگونه فضاسازی علیه حاکمیت را منتشر می کند.

نرگس محمدی از سال ۱۴۰۰ تا حالا با تشکیل پنج پرونده مجزا مجموعا به ۱۲ سال و ۳ ماه زندان و ۱۵۴ ضربه شلاق و ۴ ماه رفتگری و ۲ سال ممنوع الخروجی و تبعید و محرومیت های اجتماعی و سیاسی محکوم شده است.