جان نرگس محمدی در خطر است؟
جان نرگس محمدی در خطر است؟

سازمان عفو بین‌الملل یکم آذر ماه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد جان فعال حقوق بشر زندانی و برنده جایزه صلح نوبل سال ۲۰۲۳، نرگس محمدی در خطر است و خواستار آزادی بی‌قید و شرط وی شد.

جان نرگس محمدی در خطر است؟

این سازمان ضمن اعتراض به بازداشت و اعمال بدرفتاری و شکنجه نرگس محمدی، هشدار داد که مقامات ایرانی عمدا دسترسی او به مراقبت‌های بهداشتی کافی را رد کرده یا به تأخیر می‌اندازند تا او را مجبور به پایبندی به قوانین اجباری توهین‌آمیز و تحقیرآمیز ایران و تن ندادن به حجاب اجباری کنند.

عفو بین الملل اعلام کرده است که محرومیت از مراقبت‌های پزشکی شکنجه محسوب میشود. و در ادامه گفته است که به دلیل امتناع خانم محمدی از رعایت حجاب اجباری، مقامات ایرانی از محرومیت پزشکی به‌ عنوان تنبیه در حین انتقال وی به خارج از زندان استفاده می‌کنند.

این سازمان حقوق بشری گزارش داده است که در تاریخ ۱۵ آبان در اعتراض به امتناع مقامات دادستانی از انتقال نرگس محمدی برای آزمایشات پزشکی فوری به بیمارستانی خارج از زندان، وی دست به اعتصاب غذا زد، اما دو روز بعد به دلیل اعتراضات جهانی، مقامات او را بدون حجاب اجباری به بیمارستان منتقل کردند. با این وجود در همان روز و قبل از بررسی نتایج آزمایش توسط پزشکان، او را مجددا به زندان اوین تهران بازگرداندند.

عفو بین الملل می گوید با اینکه با تشخیص پزشکان، نرگس محمدی نیاز به آنژیوپلاستی فوری دارد و مایعات در مری او متورم شده است، مقامات دادستانی بار دیگر در ۲۴ آبان از انتقال او به بیمارستان جلوگیری کردند و آن را مشروط به رعایت حجاب اجباری کردند.

با این وجود روز بعد برای انجام آنژیوپلاستی بدون حجاب اجباری به بیمارستان منتقل شد و در همان روز برخلاف توصیه پزشکی به زندان بازگشت.

خانم محمدی اعلام کرده بود که برای اعزام به بیمارستان حاضر به تن دادن به حجاب اجباری نیست و بر همین اساس در نوبت‌های قبلی مقامات قضایی در زندان جلو اعزام او به بیمارستان را گرفته‌اند.

صفحه اینستاگرامی نرگس محمدی با انتشار پستی اعلام کرد او طی تماس تلفنی به وکیل و خانواده‌اش گفته به دلیل سر نکردن روسری اجازه خروج از بند زنان نیافته و از اتهامات جدید بی‌خبر است.

این هفتمین پرونده علیه نرگس محمدی طی ٩ ماه اخیر به دلیل فعالیت‌های او از داخل زندان است.
نرگس محمدی متولد ۱۳۵۱ در زنجان، در دو دهه اخیر بارها بازداشت و زندانی شده است.

او در آخرین پرونده قضایی، به اتهام تبلیغات ضد دولتی به ۱۰ سال حبس محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین تهران به سر می‌برد.