بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان چیست؟
بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان چیست؟

به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان، کانون نویسندگان ایران در بیانیه‌ای با اشاره به ابعاد زن‌ستیزی نظام‌مند در ایران اعلام کرد که نخستین گام‌های ج.ا برای سرکوب زنان، سلب آزادی پوشش با تحمیل حجاب اجباری بود.

بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان چیست؟

در این بیانیه که امروز شنبه چهارم آذرماه منتشر شده، کانون نویسندگان ایران در مورد زن‌ستیزی نظام‌مند در ایران نوشت: این زن‌ستیزی‌ در مقابله با جنبشی که با شعار زن، زندگی، آزادی سر برآورد درنده‌خویی خود را به‌غایت نشان داد.

در ادامه این بیانیه آمده است که ج.ا از شیوه‌هایی چون بازداشت گسترده به ویژه زنان،‌ نویسندگان، هنرمندان و روزنامه‌نگاران، بهره‌گیری از حربهٔ دیرینهٔ تجاوز و خشونت سازمان‌یافته در زندان و خیابان، و مسموم‌سازی در مدارس و خوابگاه‌هاهی دخترانه برای سرکوب معترضان استفاده کرده است.

کانون نویسندگان ایران با بیان اینکه ج.ا.ا در سال‌های ابتدایی حیات خود به شتاب تمامی عرصه‌های زندگی زنان را در نوردید نوشت که این مسئله مجوزی شد برای تشدید انواع ستم‌ها بر زنان از خشونت‌های خانگی و کودک‌همسری گرفته تا قتل‌های ناموسی و اسیدپاشی به بهانه‌های گوناگون.

در این بیانیه با اشاره به موارد گسترده سرکوب زنان در ایران تأکید شد: اقدام‌های قانونی و فراقانونی برای کنترل خشم و اعتراض زنان و مطیع‌سازی آنان، روز به‌ روز به این جنبش عمق و گستره‌ی بیش‌تری داده‌اند.

بعد از آغاز اعتراضات سراسری “زن، زندگی، آزادی” در ایران زنان زیادی در مخالفت با حکومت حجاب از سر برداشتند. مقام‌های ج.ا همچنین تلاش کرده‌اند با اجرای لایحه حجاب و مجازات‌هایی مانند جریمه‌های چند ده میلیون تومانی، مصادره اموال و حبس‌های سنگین با زنانی که تن به حجاب اجباری نمی‌دهند، مقابله کنند که این تلاش‌ها همچنان ناکام بوده است.