بیانیه‌ای جو بایدن؛ رئيس جمهور آمریکا در سالگرد جان باختن مهسا امینی
بیانیه‌ای جو بایدن؛ رئيس جمهور آمریکا در سالگرد جان باختن مهسا امینی

رئیس‌جمهور آمریکا به مناسبت سالگرد جان باختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد بیانیه‌ای صادر کرد.

بیانیه‌ای جو بایدن؛ رئيس جمهور آمریکا در سالگرد جان باختن مهسا امینی

در بیانیه‌ای گفت: مهسا الهام‌بخش جنبش “زن، زندگی، آزادی” بود که بر ایران و بر افرادی در سراسر جهان تأثیر گذاشت که خستگی‌ ناپذیر از برابری جنسیتی و احترام به حقوق بشر خود دفاع می‌کنند.

جو بایدن در این بیانیه که دیروز جمعه ۲۴ شهریور؛ یک روز قبل از سالگرد جان باختن ژینا (مهسا) امینی منتشر شد، گفت که من و جیل، به مناسبت سالگرد درگذشت مهسا، به یاد او و همه شهروندان شجاع ایرانی که به خاطر مطالبه مسالمت‌آمیز دموکراسی و کرامت اولیه انسانی خود توسط رژیم ایران کشته، زخمی یا زندانی شده‌اند، به مردم جهان می‌پیوندیم.

او تصریح کرد: همان‌طور که در سال گذشته شاهد بودیم، داستان مهسا با مرگ وحشیانه او تمام نشد. در مواجهه با ادامه ستم و ظلم و خشونت، شهروندان ایران همچنان به این جنبش و مبارزه خود برای آینده‌ای آزاد و دموکراتیک متعهد هستند. ایرانیان به تنهایی سرنوشت کشورشان را تعیین خواهند کرد، اما ایالات متحده همچنان متعهد به ایستادن در کنار آنهاست.

آمریکا به درخواست‌های مردم ایران پاسخ داد

افزود: آمریکا در طول سال گذشته به درخواست‌های مردم ایران پاسخ داد و یک کارزار دیپلماتیک بی‌سابقه را سازماندهی کرده است که منجر به حذف دولت ایران از کمیسیون سازمان ملل متحد در مورد وضعیت زنان و ایجاد یک هیئت حقیقت یاب سازمان ملل برای بررسی موارد نقض حقوق بشر شد.

ادامه داد: ما به تعداد فزاینده‌ای از فعالان حقوق بشر کمک کرده‌ایم تا پناهگاهی امن در ایالات متحده پیدا کنند و دسترسی ایرانیان به اینترنت را آسان‌تر کردیم. در اوج اعتراضات، ۳۰ میلیون ایرانی تقریبا یک نفر از هر سه نفر از ابزارهای ضد سانسور مورد حمایت آمریکا استفاده می‌کردند.

بایدن در پایان تاکید کرد: امروز در حالی که مرگ دلخراش مهسا را به یاد می‌آوریم، تعهد خود را نسبت به مردم شجاع ایران که مأموریت او را دنبال می‌دهند مورد تاکید قرار می‌دهیم. آنها با انعطاف و عزم خود به جهان الهام می‌بخشند. و همراه با متحدان و شرکای خود، در کنار آنها هستیم.