دلیل برکناری

مسئولان برگزاری المپیک توکیو دلیل برکناری کنتارو کوبویاشی، مدیر هنری مراسم افتتاحیه این رویداد مهم ورزشی، يک روز قبل از افتتاحیه بازی های المپیک را اعلام کردند.

کمیته برگزاری پس از انتشار یک کلیپ ویدیویی از مدیر هنری مراسم افتتاحیه در سال ۱۹۹۸ میلادی که وی در آن اظهار نظری تمسخرآمیز درباره هولوکاست کرد، از برکناری کوبایاشی خبر داده بود.

این ویدئو انتقادات گسترده ای را برانگیخت و گروهی از سازمانهای حقوق بشر مانند یک نهاد حقوق بشری، به نام سایمون ویزنتال، در بیانیه ای اظهار داشتند که شرکت کوبویاشی در المپیک توهین به یاد شش میلیون یهودی کشته شده در هولوکاست است.

به نوبه خود، کوبویاشی که سابقه کمدی دارد، اظهارات قبلی خود را “کلمات احمقانه” و “سخنان غلط” توصیف کرد و بیانیه ای منتشر کرد و از آنچه گفته بود عذرخواهی کرد.

نخست وزیر ژاپن، یوشیهیده سوگا، اظهارات کوبویاشی را محکوم کرد و گفت که آنها دلیل برکناری وی بودند، اما تأیید کرد که مراسم افتتاحیه طبق برنامه انجام خواهد شد.

اظهارات و برکناری این مدیر افتتاحیه آخرین اخبار مجموعه ای از رسوائی ها بود که در المپیک توکیو و برگزارکنندگان آن گسترش یافت.

چند روز پیش، آهنگساز که با کمیته برگزاری المپیک کار می کرد، به دلیل رسوایی خود و افشای اظهارات آزاردهنده‌ نسبت به همکلاس‌ های معلول خود مجبور به استعفا شد.

رئیس سابق کمیته المپیک توکیو نیز چند ماه پیش، پس از اظهار نظرهای جنسیتی، استعفای خود را اعلام کرد.