ایرانیان در توییتر به مقامات خود: #واكسن_بخريد

عصر دیروز ، فعالان ایرانی در “توییتر” کمپینی با هشتگ “#واكسن_بخريد” را برای مبارزه با کرونا آغاز کردند و از مقامات رژیم ایران خواستند که این موضوع را فوراً در دستور کار خود قرار دهند.

واکسیناسیون علیه ویروس کرونا در برخی از کشورها پس از تصویب حداقل دو واکسن توسط مقامات بهداشتی آمریکا و کشورهای جهان آغاز شد.

ماه ها است كه كشورهای مختلف جهان همزمان با پیشرفت تحقیقات واكسن ، تعدادی واكسن عمده را پیش خرید می كنند ، اما ایران اقدامی انجام نداده است و حتی به سازمان بهداشت جهانی اطلاع داده است كه به دلیل نبود زیرساخت های لازم ، این واكسن را نمی خواهد.

اکثر فعالان ایرانی “توئیتر” در این کمپین #واكسن_بخريد عصر یکشنبه ، که از ساعت ۹ شب به وقت تهران آغاز شد ، از سیاست های بهداشتی ایران در برخورد با ویروس کرونا ، که منجر به کشته شدن ده ها هزار نفر شده است ، انتقاد کردند.

مهدی حاجتی ، عضو سابق شورای شهر شیراز و فعال در توئیتر ، با طرح این سوال که اگر ایران با شرکت های مورد تأیید سازمان بهداشت جهانی قرارداد منعقد می کند ، اجازه دهید آنها اعلام کنند ، “چه زمانی تاریخ واکسن تحویل داده می شود؟” ، و “اگر قرارداد منعقد نکردید ، لطفا با ما پاسخ دهید.” چرا امضا نکردی؟”

دیآ نبوی ، فعال سیاسی ، همچنین در توئیتر خود نوشت: “به تعویق انداختن خرید واکسن توسط دولت برابر با کار با کرونا در گرفتن جان مردم است.

این روزنامه نگار ، “گیلا بنی یعقوب” ، با اشاره به مرگ ناشی از بیماری کرونا در بین کادر پزشکی کشور گفت: “۵۰۰ کادر پزشکی بر اثر کرونا جان خود را از دست دادند. شما می گویید تعداد واقعی جراحات کرونا بیشتر از آن است که در آمار رسمی ذکر شده است. چند نفر باید بمیرند برای #واكسن_بخريد

اظهارات ضد و نقیض مقامات ایرانی در مورد #واكسن_بخريد

در هفته های اخیر ، مقامات ایرانی اظهارات ضد و نقیضی در مورد خرید واکسن کرونا ارائه داده اند ، همانطور که مصطفی قانعی ، رئیس کمیته علمی آنتی ویروس کرونا در یک برنامه تلویزیونی ادعا کرد که ایران هواپیما و حمل و نقل لازم مربوط به واکسن شرکت آمریکایی “فايرز” را ندارد و “این واکسن را نمی خواهد.”

در این زمینه ، قانعی افزود كه سه شركت داخلی واكسن کرونا ایرانی را تولید خواهند كرد. اما حسینعلی شهریاری ، رئیس کمیته بهداشت در پارلمان ایران گفت که واکسن محلی تا ژوئن آینده آماده نخواهد شد.