افراد معلول

افراد معلول در ایران به دلیل کمبود خدمات، امکانات، مهندسی ساختمان، کمبود فرصت های شغلی، عدم آموزش درست و در نتیجه عدم آگاهی عمومی از نیازها، توانمندی ها و مشکلات خود با مشکلات عدیده ای روبرو هستند.

چند بار در زندگی روزمره خود دیده اید که یک فرد معلول در اداره، بانک یا بیمارستان ایرانی مشغول به کار باشد؟ چند بار در خیابان فردی معلول را با صندلی چرخدار دیده اید که از حرکت ایستاده و دیگر نمی تواند به جلو حرکت کند؟ چند بار دیده اید که یک مرد نابینا در چاله‌های خیابان های شهرهای ایران بیفتد؟ چند بار در زندگی روزمره خود مکان ها یا تابلوهای و علامت‌ مخصوص معلولان را در ایران دیده اید؟

در حال حاضر همه اقشار جامعه جمهوری اسلامی از شرایط سخت و بحرانی اقتصادی رنج می برند، اما این وضعیت برای افراد معلول سخت تر و دشوارتر است.

سازمان بهداشت جهانی در گزارش خود از وضعیت معلولان در جهان، از وجود بیش از یک میلیارد و صد میلیون معلول در جهان خبر داد و اینکه حدود ۱۵ درصد از جمعیت ایران، معادل ۱۲ میلیون نفر است، از انواع معلولیت‌ها رنج می‌برند.

همزمان با این آمار بین المللی ، دولت جمهوری اسلامی اعلام کرد که بودجه اختصاص یافته به معلولان را در بودجه سال ۱۴۰۱ کاهش داده است.