شهبانو ايران
شهبانو ايران؛ فرح پهلوی

شهبانو ايران؛ فرح پهلوی، محمدرضا شاه و فرح دیبا در تاریخ آذرماه سال ۱۳۳۸ ازدواج کردند و فرح از ز ۳۰ آذر آن سال تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ملکه ایران بود.

شهبانو ايران؛ فرح پهلوی

محمدرضا شاه و فرح دیبا در تاریخ آذرماه سال ۱۳۳۸ ازدواج کردند و فرح از ز ۳۰ آذر آن سال تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ ملکه ایران بود.

با فرمان از طرف اعلیحضرت پادشاه همایون محمدرضا شاه پهلوی ، در نوروز 1340 ، فرهنگستان زبان ایران نام “شهبانو” ، یک کلمه فارسی را که در قلب تاریخ و ادبیات فارسی ریشه گرفته است ، توسط فرهنگستان زبان ایران انتخاب کرد تا جایگزین کند کلمه “ملکه” که یک ریشه تازی دارد.

نوجوانی شهبانو ايران

فرح دیبا تنها فرزند فریده قطبی و سهراب دیبا است. فریده قطبی مادر فرح دیبا از لاهیجان در گیلان بود ، و او یک صوفی و ​​علمای دین قطب الدین شریف لاهجی بود. پدربزرگ وی سفیر ایران در روسیه و هلند بود.

پدر فرح دیبا ، سهراب دیبا ، در دانشکده افسران در سن پترزبورگ تحصیل کرد. پس از انقلاب روسیه (1917) یا انقلاب بلشویکی 1917 ، وی عازم فرانسه شد و در آنجا دیپلم دبیرستان را اخذ کرد و تحصیلات عالیه خود را در رشته حقوق آغاز کرد.

سپس به مدرسه سن معلم نظامی خود رفت و پس از پایان تحصیلات به ایران بازگشت و در ارتش جدید رضاشاه بزرگ جذب شد. پدر فرح دیبا در سال 1326 بر اثر بیماری چنگال درگذشت.

فرح دیبا سه سال آخر دبیرستان را در دبیرستان فرانسوی رازی گذراند و در سال 1336 از این دبیرستان فارغ التحصیل شد.

فرح دیبا اولین دانش آموزی بود که در امتحانات دیپلم شرکت کرد و در دانشکده معماری فرانسه پذیرفته شد

شهبانو فرح پهلوی به پشتیبان حق و آزادی زنان ایران شدند

دفتر ویژه شهبانو به عنوان بخشی از مسئولیت های وی به عنوان شهبانو ایران ، از چهار بخش آموزش ، بهداشت ، رفاه اجتماعی ، فرهنگ و هنر تشکیل شده بود. شهبانو فرح پهلوی توجه ویژه ای به آموزش و بهداشت یتیمان و کودکان در ایران داشت.

تأسیس جامعه ای برای کمک به افراد مبتلا به جذام و بهکده راجی کاری بی نظیر بود. با تأسیس مرکزی برای رشد فکری کودکان و نوجوانان ، ادبیات کودک و هنر سینما در ایران تحول شدیدی در فرهنگ ایران ایجاد کرده است. موزه فرش ایران در گتی بى تا و موزه هنرهای معاصر تهران ، بزرگترین موزه در خاورمیانه ، از ابتکارات شهبانو فرح پهلوی است.

به دلیل بازدیدهای داخلی شهبانو فرح پهلوی از شهرهای ایران ، او همیشه در سراسر کشور نزدیک مردم بوده و از حقوق و آزادی های زنان ایرانی حمایت می کند. پس از تاجگذاری شاهنشاه شهرک فرح پهلوی ، آنها نایب السلطنه ایران شدند.

 

سازمان‌های زیر ریاست عالیه شهبانو فرح پهلوی و مسئولیت‌های رسمی

امپراطور فرح پهلوی علاوه بر پرورش فرزندان ، ریاست تعدادی از سازمان های پزشکی ، فرهنگی ، ورزشی ، آموزشی و اجتماعی را بر عهده داشت. تا سال ۱۳۷۸ ، دفتر خصوصی ملکه فرح پهلوی چهل کارمند و چهار بخش داشت: اداره آموزش ، اداره بهداشت ، اداره رفاه اجتماعی ، و اداره فرهنگ و هنر.

علاوه بر مسئولیت های رسمی و سازمان های تحت ریاست اعلیحضرت ملکه فرح پهلوی ، اعلیحضرت ملکه ، رئیس کمیته برنامه ریزی ، 2500 سالگرد تاسیس شاهنشاهی ایران را جشن گرفتند.

تاجگذاری فرح پهلوی

به دلیل اوضاع سیاسی در ایران ، که توسط ارتش بریتانیا و شوروی اشغال شده بود ، پس از آنکه محمدرضا پهلوی ، ولیعهد ایران ، در مجلس شورای ملی سوگند یاد کرد و به خواست اعلیحضرت محمدرضا ، پادشاه ایران شد. آیین و جشن تاجگذاری به زمانی در آینده افکنده شد که شاهنشاه آرامش خاطر یافته باشند که ملتش در امنیت و رفاه اجتماعی و سیاسی بسر می‌برند.

بدین ترتیب ، در تاریخ ۴ آبان ۱۳۴۶ ، در چهل و هشتمین سالگرد تولد محمدرضا شاه پهلوی ، مراسم تاج گذاری محمدرضا شاه پهلوی در کاخ گلستان برگزار شد و پس از بیست و شش سال ، سرانجام دیهیم پادشاهی را بر سر خود نهادند. در این آیین شاهنشاه تاج بر شاهنشاه فرح پهلوی نهاد و نایب السلطنه ایران شد.

شهبانو ايران در نگاه مردم

درود بر علیا حضرت شهبانو فرح پهلوی

 

شهبانو فرح پهلوی چند روز بعد تولد كوچكترين شاهدخت لیلا پهلوی با پرنسس فرحناز پهلوی در سال 1970

 

https://twitter.com/mehran_omid/status/1362476987139321857?s=20

 

شهبانو فرح پهلوى در بازديد از بندرعباس در سال ١٣٤٤

https://twitter.com/Shapoor74/status/1364522809138024450?s=20

شهبانو فرح پهلوی در ديدار با جمعی از دانش آموزان

https://twitter.com/AhmadySetareh/status/1363576199222591493?s=20