نويد افكاري
نويد افكاري؛ قهرمان كشتي ايران

نويد افكاري؛ قهرمان كشتي ايران، نوید افکار سنگری (۱۳۷۲ – ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) کشتی گیر ایرانی و یکی از تظاهرکنندگان اعتراضات مرداد 1397 در ایران بود.

نويد افكاري؛ قهرمان كشتي ايران

نوید افکار سنگری (۱۳۷۲ – ۲۲ شهریور ۱۳۹۹) کشتی گیر ایرانی و یکی از تظاهرکنندگان اعتراضات مرداد 1397 در ایران بود.

طبق گفته های جمهوری اسلامی ایران به دلیل شرکت در این اعتراضات در شیراز، دستگیر و به اتهام محاربه و همچنین قتل یک مأمور امنیتی در جریان این اعتراضات و فهرستی از اتهامات دیگر به دو بار اعدام، ۶ سال و ۶ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.
صبح روز شنبه ، ۲۲ شهریور ۱۳۹۹ نوید افکاری در زندان عادل آباد شیراز ناگهان و بدون آخرین ملاقات خانواده اش اعدام شد.

نويد افكارى، کشتی گیر ایرانی

افکاری کشتی گیر بود و مقام‌های کشوری فراوانی را به دست آورد.

از میان مقام‌های افکاری می توان به مقام هشتم در وزن 71 کیلوگرم در “مسابقه عمومی کشتی فرنگی بزرگسالان کشور” واقع در “خانه کشتی شماره 2 مجموعه ورزشی آزادی تهران” در سال ۹۵ اشاره کرد. نماینده فارس در این مسابقات حضور داشت.

او در اسفند ۱۳۸۹ در وزن ۶۹ کیلوگرم در مجموعه ورزشی برق تهران در اردوی تیم های کشتی جوانان برای شرکت در “مسابقات جهانی و آسیایی” رقابت کرد
در شهریور ۱۳۸۹ با “69 کیلوگرم وزن” در “مسابقات قهرمانی کشتی فرنگی نوجوانان” که در سنندج برگزار شد ، مقام دوم را کسب کرد.

اتهامات عليه نويد افكاري

20 اتهام صادره از شعبه 116 دادگاه کیفری دوم جمهوری اسلامی در استان فارس.

در این میان اتهاماتی از جمله “تشکیل گروه های مخالف با معاند نظام با مقاصد برهم زدن امنیت کشور” ، “سرقت مقرون به آزار” ، “در اختیار داشتن اموال مسروقه” و “توهین به رهبری” وجود دارد اما مهمترین اتهامات شامل کشته شدن یک عضو بسیج است. در شرکت آب کازرون فاضلابهایی وجود دارد که منجر به صدور حکم اعدام برای وی توسط دادگاه انقلاب و دادگاه کیفری شیراز شد.

قابل ذکر است که نام مرده “حسن ترکمان” بود و مرگ وی تاریخ کشته شدنش نیز به هفتهٔ دوم مرداد ۱۳۹۷ بازمی‌گردد.
برخی از خبرگزاری های نزدیک به سرویس های امنیتی گفته اند که وی یکی از نیروهای امنیتی حاضر در تجمعات شیراز بوده است.

پخش اعترافات

شامگاه شنبه ۱۵ شهریور ۱۳۹۹ ، تلویزیون رسمی جمهوری اسلامی ایران برنامه ای را پخش کرد که گفته می شد درباره “اعترافات” است. اعترافات نوید افکاری “تحت فشار مداوم شکنجه” از وی گرفته شد.

وی در یک پخش رادیویی گفت: “دوبار به آن فرد ضربه زده بود” در همین حال ، حسن یونسی ، پسر وزیر اطلاعات چهارم جمهوری اسلامی و وکیل فکری گفت که هیچ مدرک “روشنی” برای اثبات گناه موکلش وجود ندارد.

اجرای حکم اعدام

یادبود نوید افکار من در میدان مل لستمن در تورنتو ، کانادا است
طبق گزارش وکیل خانواده افکاری ، حکم اعدام نوید افکاری صبح روز شنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۹اجرا شد.

برخی از فعالان سیاسی با موافقت والدین وی سعی در جلوگیری از اعدام نوید داشتند. مهدی محمودیان در توییتر خود اعلام کرد که آنها علاوه بر قبول رضایت خانواده مقتول و صحبت “یک دقیقه قبل از عزیمت هواپیما به شیراز” ، خبر اعدام نوید را اعلام کردند.

اعتراض ستارگان کشتی ایران و جهان به حکم اعدام نوید افکاری

تعداد زیادی از قهرمانان کشتی المپیک و جهان به صدور حکم اعدام برای یک کشتی گیر ایرانی اعتراض کرده اند.

https://twitter.com/wrestlingsally/status/1300949131477753856?s=20
براندون اسلی ، قهرمان کشتی آزاد المپیک سیدنی و مربی تیم ملی ، در استوری اینستاگرام خود خواهان نجات جان نوید افکاری شده است.
فرانک اشتابلر ، دارنده مدال سه طلا در کشتی جهانی از آلمان نیز با انتشار پستی از این ایده حمایت کرد و ضمن انتشار عکس نوید و درخواست آزادی وی خواستار پایان اعدام در ایران شد.

سلی رابرتز دارندهدو نشان جهانی کشتی زنان از آمریکا ، وی کارشناس فدراسیون جهانی کشتی و بنیانگذار سازمان مشهوری در این ورزش به نام “مانند یک دختر کشتی بگیر” است.

خانم رابرتز به دلیل جایگاه شناخته شده خود در دنیای کشتی فعالیت هایی را برای افزایش اطلاع‌رسانی جهانی درباره مجازات اعدام آغاز کرد.

نويد افكارى در نگاه مردم

نوشتار نام زنده‌یاد #نوید_‌افکاری به رنگ پرچم ایران” بر مزارش یعنی در قلب ۸۰میلیون ایرانی جاودانه است

این جنایتکاران از جسد بیجان مبارزین هم میترسند.چون میدانند راهشان زنده است.

نتیجهٔ تمام این اعدام‌ها، کشتارها و تخریب قبرها چیزی نیست جز رشد و تکثیر اندیشه‌های آزادیخواهانه و خشمِ خردورزانه

جمهوری اسلامی شاید با به قتل رساندن نوید افکاری جسم او را از میان برد اما نمی‌دانست اندیشه او روز به روز جهانی تر میشود.

طناب دارِ شما، مدال” آزادی‌خواهی اوست